piątek, 17 sierpnia 2012

Psi ukłon

Jeden z najbardziej wyraźnych psich sygnałów.
Najczytelniejsza zachęta do zabawy jaką psy komunikują swoim pobratymcom i nam.
Przednie łapy wyprostowane, leżą na ziemi, podobnie jak klatka piersiowa, zależnie od budowy wygląda to mniej lub bardziej komicznie. Pupa wypięta do góry i ogon majtający na boki, kręcący młynki lub wyczyniający najdziksze cuda.
Turid Rugaas nazywa to "pozycją zapraszającą do zabawy". Mnie najbardziej kojarzy się z ukłonem gdy w tańcu dworskim spotyka się dwoje nowych towarzyszy zabawy.
To co? Zatańczymy? :)

Chcesz sprawdzić jak to działa? Ugnij lekko nogi w kolanach i uderz o nie płaskimi dłońmi. I jaka jest reakcja Twojego psa? Jeśli nie zadziałało, możesz spróbować kucnąć i uderzyć dłońmi o podłogę.

Nie zawsze pozycja z ugiętymi przednimi łapami komunikuje zachętę do zabawy. Pies chcący gwałtownym skokiem odstraszyć przeciwnika również często obniży pozycję.

2 komentarze:

  1. W sumie nad tym się nigdy nie zastanawiałem i jakby nie było takie zachowanie psiaków wygląda jak ukłon. Zresztą ja jestem zdania, że nasze psiaki to bardzo mądre zwierzęta. Zresztą jak ja biorę do ręki degażówki https://sklep.germapol.pl/pl/degazowki.html to mój kundelek już wie, że będzie rozpoczynał się zabieg pielęgnacyjny.

    OdpowiedzUsuń